Преди няколко години прекарах 40 минути път с кола до къщата на родителите ми, за да инструктирам моя американски годеник как правилно да поздрави семейство кубинци, които скоро щяха да станат негови тъстове. Обясних, че семейството ми се целува по бузата, а не просто се ръкува. Ние се отказваме от всички формалности и се прегръщаме здраво. За щастие, Брус беше израснал в мултикултурен Маями и знаеше, че не се смята за отблъскващо да се наведе и да впие устни в бузата на възрастен испанец. Когато баща ми отвори вратата, той каза: „Здравейте, сеньор Лопес“ с правилния акцент и аз видях моето „Папи“ да се усмихва, докато се придвижваше напред, за да го приветства в семейството.
Когато се срещате с много важен човек, има правила за влизане в присъствието на високопоставени лица. Например поданиците на кралицата на Англия трябва да направят реверанс или да се поклонят и правилно да се обръщат към нея с „Ваше Величество“. Благочестивите католици целуват пръстена на папата в знак на уважение и го наричат „Ваше Светейшество“. Във всеки съд ищците и ответниците започват своите показания пред съдията с думите „Ваша чест“. Начинът, по който влизаме, отваря вратата за по-дълбоко отношение.
Всички можем да се съгласим, че има подходящ протокол за молитва. Ние отдаваме уважение и почит на Царя на царете, когато се обръщаме към нашия Небесен Отец с езика на хваление. Хвалението показва, че животът ни е подчинен на Бог от благодарност за това Кой е Той и какво е направил.
Псалмистът разбирал важността на отдаването на почит на Бога в своите молитви. Преди Давид да излее оплакването си и да извика към Бог за помощ, той винаги започвал с признаване на Божието величие. Похвалата трябва да предшества нашата петиция. Ако искаме да се научим как да възхваляваме по начин, който е угоден на Бога, Псалм 100 излага чудесна карта, която да следваме:
Какво е похвала? (Псалм 100:1-2)
Хвалението е показване на почит към Бог. Подобно на смирените поданици на един цар, ние въздигаме нашия Господ с голяма фанфара, като радостно изразяваме Неговата доброта и слава. Можем да пеем, танцуваме или да извикаме своята благодарност. В молитва вдигаме ръце, навеждаме глави или коленичим, за да покажем благодарната позиция на сърцата си. Преди да поискаме ежедневния си хляб, ние признаваме, че само Бог е достоен за нашето поклонение. Ние признаваме, че нашият Свят Бог заслужава нашето обожание.
Защо да хвалим? (Псалм 100:3, 5)
Ние принадлежим на Всемогъщия Бог. Той създаде всичко в тази вселена и всичко, което получихме, идва от щедрата Господна благодат. Може да се чувстваме погълнати от проблемите си като крехка овца, скитаща се без посока, но похвалата ни напомня за истината на нашата позиция: Бяхме добре дошли на сигурно пасище от Главния пастир, който се грижи за нашите души. Нашият Покровител ни събира, възстановява силите ни и ни води по правия път. Благодарим всеки ден в молитва, защото Неговата доброта и вярност ще ни преследват през всичките дни на живота ни.
Как да хвалим? (Псалм 100:4)
Ние непрекъснато принасяме жертва на хваление, когато признаваме Божието име с устните си (Евреи 13:15). Вместо да удовлетворим плътта си, ние изразяваме истинската си признателност към Бог, като провъзгласяваме Неговата доброта и слава. Хвалението показва оплакването ни за греха ни и копнежа ни да угодим на нашия Бог преди всичко. Докато навеждаме глави и издигаме сърцата си към Бог, нека решим да започнем времето си за молитва, като благославяме името на Господ и се хвалим с това, което Той е постигнал. Нашите устни изрази на благодарност външно показват нашия вътрешен ангажимент да отдадем всичко на нашия Избавител. Всеки път, когато влизаме в присъствието на нашия Небесен Отец с хваление, можем да вярваме, че Той се радва да ни приеме.
Лили