Не знам как е за теб, но на мен често ми е по-лесно да се моля за другите, отколкото да се моля за себе си. Ще разговарям с приятел и те ще споделят за проблем с детето си или болен роднина и нямам проблем да щурмувам портите на рая, за да помоля Бог да се намеси. И все пак, когато става дума за молитва за мен, усещам, че се затруднявам, не знам какво да кажа.
И все пак открих, че Псалмите са били толкова полезно ръководство, когато думите ми се провалят. Ето защо методът за четене с разбиране е толкова важен и защо размишлението върху Писанието е толкова важно за живота на вярващия. Когато скрием Божието Слово в сърцата си, то става наш водач, когато пътят стане неясен. Показва ни пътя, дава ни думите и осветява пътя ни.
Харесва ми как Давид не се свени да отправя големи искания от Бога в Псалмите. Виждаме го да иска подслон, справедливост, Бог да се грижи за враговете му. Виждаме го да моли за прошка, спасение, безопасност, снабдяване и здраве. Книгата на Псалмите не оставя незададена молба и не само това, но виждаме изразени сурови емоции – радост, скръб, гняв, отчаяние, надежда и т.н.
И така, подобно на авторите на книгата на Псалмите, ние също трябва смело да се приближаваме до престола на Бога. В Евреи 4:16 се казва: „Затова нека се приближаваме с увереност към престола на благодатта, за да получим милост и да намерим благодат винаги, когато имаме нужда от помощ.” Виждате ли, когато се молим за себе си, ние трябва да моделираме това, което виждаме, изложено за нас в Писанието и да го използваме като ръководство.
Нека вземем днешния пасаж от размисъл и да го използваме, за да се молим за себе си: Псалми 103:1–5
“1 Благославяй, душо моя, Господа,
и всичко, което е вътре в мене, нека хвали святото Му име.
2 Благославяй, душо моя, Господа,
и не забравяй нито едно от всичките Му благодеяния.
3 Той е, Който прощава всичките ти беззакония,
изцелява всичките ти болести;
4 Който изкупва от рова живота ти,
венчава те с милосърдие и благи милости;
5 Който насища с блага̀ душата[а] ти,
така че младостта ти се подновява като на орел.”
Ако използваме този пасаж, за да ръководим молитвите си за себе си, това може да е пример за молитва, която можете да се молите:
„Боже, аз Те хваля, помогни ми да Те хваля с всяка грама от съществото си. О, Боже, Ти си свят и добър и заслужаваш моята похвала. Помогни ми да не забравя Твоята доброта и вярност. Боже, прости ми за греха ми и изцели сърцето ми от копнеж за неща, които Твоето сърце мрази. Бог избави ме от ямата на греха и ми помогни да си спомня, че Твоето Слово казва, че тъй като аз съм дете на Бог, никога не трябва да спечеля Твоята любов или състрадание. Твоята любов ме удовлетворява повече от всичко, което този свят може да предложи. Отче, благодаря Ти, че ме спаси и че си Бог, който чува моите викове. Амин.”
Трябва практика, но през годините открих, че не можете да сбъркате, когато се молите с Писанието над себе си и вашите близки. Използването на Писанието ми дава думи, когато житейските болки ме оставят без думи. Това не позволява на молитвите ми да станат твърде егоцентрични, твърде земни, и вместо това ги фиксира върху горните неща. В крайна сметка това ми напомня за характера на Бог, когато съм твърде погълната от земните обстоятелства.
Нашият небесен Отец иска да чуе от нас. Затова възложете грижите си върху Него, защото Той се грижи за вас (1 Петрово 5:7). Тази седмица умишлено отделете време, за да практикувате молитва за себе си, като използвате пасажите, които изучаваме. Помолете Бог да увеличи вашата вяра, да чуе вашия вик, да осигури изцеление в разбитите области на живота ви. Попитайте Го и след това гледайте с очакване как Той отговаря на виковете ви. Защото ето нещо за Божието Слово: То никога не се връща празно и винаги изпълнява целта на Господа.
И това е обещание.
Британи